Our Staff


Executive Leadership

Jerry Peterson, Executive Director
Pamela Alexander, Deputy Director
Nick Davis-Piotrowski, HR Director;
Mark Erwin-McCormick, Director of Development & Advancement
Jessie Fullenkamp, Director of Education & Evaluation
Dr. Staci Hirsch, Director of Residential Programs

View Executive Leadership's Biographies

Administrative Staff

Martha Barrett-Erwin, Resource Coordinator
Dwayne Cole Jr., Development Associate
Kaitlyn Hirsch, QA/HR Coordinator
I’Sha Schultz, Development Associate
Laurel Blume, QA Manager
Renee Sturdivant, Accounting Specialist

Second Stories Drop-In Center

Ryan Fielder, Manager on Duty
Donnie Isaac, Outreach Services
AJ Sims, Outreach Coordinator
Brandi Smith, TransJustUs Coordinator

Sterling Clemmons, Youth Services Manager
Nayquan Arnold, Case Manager
Blair Keys, Peer Leader
Bria Brown, Peer Leader
Jaylenn Wright, Peer Leader
Kari Jones, Peer Leader
Remi Parker, Peer Leader

Ruth Ellis Center Institute

Mark Casas, Education and Evaluation Coordinator
Kathryn Berringer, Data Manager
Angelika Lewis, Education and Evaluation Coordinator

Ruth Ellis Health & Wellness Center

Yolanda Barner, Administrative Coordinator
Dr. Maureen Connolly, MD, Henry Ford Health System
Lashondra Cromatie, Medical Assistant, Henry Ford Health System
Tony Eljallad, Infectious Disease Specialist, Henry Ford Health System
Brienne Hackett, Behavioral Health-Youth & Family Practitioner
Lance Hicks, Behavioral Health-Therapist
Kimberly Mumby, RN, Henry Ford Health System
Tiffany Pope, Case Manager
Debra Glenn, Clinical Supervisor
Brandon Alford, Juvenile Justice Services Manager
Ashley Denson, Customer Service Representative
Ruth's House add, Ayana Sharpe, Youth Specialist
Damonika Canada, Youth Specialist
Monique Harris, Youth Specialist
Natalie McKinney, Youth Specialist
Katja Molinaro, Youth Specialist
Kelsey Tomasic, Youth Specialist

Family Preservation

Ruby Lee, Family Group Decision Making (FGDM) Advocate

Ruth’s House – Residential Care

Henry Walker, Residential Supervisor
Jamiesha Benson, Social Service Worker
Grace Zweng, Educational Planner
Claire Gabryjela, Youth Specialist
Keisha Jones, Youth Specialist
Celina Ortiz, Youth Specialist
Demitrius Porter, Youth Specialist
Deidre Smith, Youth Specialist
Vonametre Sutton, Youth Specialist